www.terratolis.com     -     forum novih ideja i kritika

Terra Tolis - provincija hrvatske kulture europskog značenja od 1244. godine.

…bogata je tradicija plodne i plavne panonske ravnice - omeđene rijekom Savom, rijekom Bosnom, rijekom Tinjom i planinom na jugu (do Spreče);  prostrana zemlja s obje strane rijeke Tolise, pisane u povijesti kraljevskog ljeta Gospodnjeg 1244...
Te godine daruje hrvatsko- ugarski kralj Bella IV plavnu ravnicu rijeke Tolise (Terru Tolis)... opširnije

Forum ideja i kritika

Naslovnica arrow Politika arrow Kritièke analize arrow Hrvati u BiH sposobni za federalnu jedinicu?
Hrvati u BiH sposobni za federalnu jedinicu?

Hrvatska koalicija BiH


Marginalizacija hrvatskog  puka u Bosni i Hercegovini, kao i njegovo sustavno i konzekventno rastakanje, posljedica su  krvave i tragiène prošlosti sve do u najsuvremenije dane. U posljednje dvije decenije, otkad su Hrvati aktivan politièki èimbenik u BiH, meðuetnièki suživot je upadljivo drukèiji i upadljivo konstruktivniji. Od zapreèivanja genocidnih komunistièko-fašistièkih  armada (poèetkom devedesetih), deblokade velike bošnjaèke enklave, odluèujuæeg vojnog djelovanja u završnici, nespretnog Daytonskog mirovnog sporazuma  i najnovijih politièkih omalovažavanja ,  hrvatstvo u BiH bilježi snažne uspjehe i padove. Hrvati su svoj krvavo plaæeni entitet (HR Herceg-Bosnu) u prebrzom miješanju karata utopili u zamagljenu hrvatsko-bošnjaèku federaciju, i - voðeni idealistièkim kalkulacijama - pristali na dvoentitetsku konfederaciju (dvo-državnu mirovnu tvorevinu triju posvaðanih naroda).

        Padovi hrvatskih prava, ali i prilika za njihov povratak, posljednjih su godina ušli u posebnu fazu, jer je veæ veæini politièkih moænika postalo jasno da se BiH kao državna tvorevina mora reformirati. Visoki predstavnik Miroslav Lajèak je uvjeren „da BiH s ovakvim Ustavom ne može u Europsku uniju". Dvoentitetska BiH -  može se iz njegovih izjava zakljuèiti - je  državni apsurd, bez ikakvih europskih perspektiva. „Europska unija traži partnere koji su jasno identificirani i koji imaju legitimitet govoriti u ime države i graðana BiH", kaže Lajèak. Predstavnici savezne razine (predsjednik ili premijer) moraju imati mandat svih legitimnih ustavnih struktura iz oba entiteta.

        Lajèakovu decidiranost potvrðuje i Olli Rehn, europski komesar za proširenje, formulacijom „ustavne evolucije", koju zaèuðujuæe podržava i važni èimbenik sadašnje BIH, predsjedatelj Vijeæa ministara,  Nikola Špiriæ  (smatrajuæi je „apsolutno ispravnom"). „Vlada BiH" kojoj je on na èelu je „hibridno tijelo koje je stvorila meðunarodna zajednica" i „ima samo pet posto kompetencija moderne vlade" 

      Iz ovakvih jasnih izjava postaje oèigledno da BiH, ako uzeli biti èlanica prosperitetne Europske unije, mora imati sukladnu saveznu razinu, tipa ostalih federalnih država. Svi  ostali problemi bh Ustava („koji krši niz europskih konvencija i odredbi") su po Lajèaku, u „ovlasti i odgovornosti domaæih politièkih lidera", a ne agiranja meðunarodne zajednice. Marginalizacija Hrvata i njihovo eventualno svoðenje na beznaèajnu manjinu mora se prije svega rješavati meðu samim bh  politièarima. Dakle „logièka pogreška" (tri nacije, a dva entiteta) ili politièki „grijeh" srozavanja jednog naroda (kako to žalbeno vide blagonakloni bh analitièari), može olako proæi kao kolateralna šteta pacifikacije Zapadnog Balkana.  

        „Evolutivnim rješenjima" mogu se olako dva veæ postojeæa entiteta reducirati na federalne jedinice (sto se veæ poprilièno i realizira), a savezna  tijela nije teško jednim paketom ustavnih amandmana opskrbiti dostatnim kompetencijama da bi EU imala pregovaèkog partnera. Konstruktivnost i rascjepkanost hrvatstva može tome samo još i kumovati. Jaka i monolitna politika Republike Srpske ima veæ pripremljenu i tu opciju - kao i mnoštvo drugih - svjesna sebe i svojih moænih beogradskih saveznika kojima Europa „poèinje život znaèiti". U te zakulisne igre spada i Špiriæeva (glasnogovornièka) izjava o nepraviènom biranju èlanova bh Predsjedništva, koju i on želi mijenjati. S druge strane smatra hrvatske zahtjeve nedovoljno etabliranim, jer  hrvatski predstavnici strahuju od „reakcije visokog predstavnika".

         Bošnjaèka politika igra na vrijeme, likujuæi nad ostvarenim postdaytonskim rezultatima; koristeæi se neoprostivim greškama hrvatskih lidera. Reducirani hrvatski korpus u BiH, zaplašen i rastrzan u mnoštvu politièkih koncepcija, nametnuo si je cak i nesuvisle jeziène formulacije: „stranke s hrvatskim predznakom", ili, „iz reda hrvatskog naroda"; koje politološki indiciraju veæ poprimljeni podanièki status.

        Nekonzistentnost svehrvatske bh politike davala je mnogima  povod za zakljuèak da Hrvati u BiH i nisu sposobni za federalnu jedinicu, mada bi to „praviènost europske demokracije morala uvjetovati". O praviènosti se može lamentirati, rekli bi politièki eksperti, ali politièko pravo se mora izboriti. U tom smislu je facit znanstvene konstruktivne analize da Hrvati moraju èim prije formulirati svoju konstruktivnost u jasan koncept i jasne nositelje. Za to su od velikog znaèenja: ujedinjavanje hrvatskih stranaka, stvaranje „hrvatskog zajedništva", „Kreševska deklaracija", približavanje dvaju HDZ-a, kao i koalicija hrvatskih stranaka u mješovitim sredinama na predstojeæim opæinskim izborima. To sve upuæuje na moguænost svehrvatske koalicije u BiH, koja bi se mogla odmah nakon opæinskih izbora poèeti stvarati, da bi se zajednièki nastupilo u reformi Ustava, kao i u njegovoj narednoj implementaciji.

        Hrvatska koalicija BiH" (gledano politološki) je povijesna nužnost narednog trenutka, i svako odugovlaèenje, ili stavljanje osobnih liderskih ambicija ispred nacionalnih -  je izdaja povijesnih stremljenja hrvatskog puka „da ostane svoj na svome". Struktura velike hrvatske koalicije treba biti po „praviènom sustavu": svaka stranka koja sebe smatra hrvatskom (i ima hrvatski interes u svom programu), ima onoliku težinu u Koaliciji koliko na narednim opæinskim izborima osvoji mjesta u opæinskim skupštinama BiH, kao i - koliko osvoji naèelnièkih mjesta u BiH. Predsjednik najjaèe stranke je ujedno i predsjedavajuæi koalicije, a ostali su èlanovi predsjedništva. Koalicija samim svojim osnivanjem zadobiva pravo biranja hrvatskih zastupnika u sva politièka tijela diljem Bosne i Hercegovine. Stranke izvan koalicije ne mogu nigdje vise reprezentirati veæinsku hrvatsku volju, niti mogu na saveznoj razini odluèivati o hrvatskim pitanjima (cak ako i imaju samozvani epitet „svenacionalnog" - tj. „nadnacionalnog" - ;  alternativa im je stvaranje odjela stranke za hrvatske interese). Svako drugo kandidiranje iz „biologijom" oznaèenih „redova" spada u pregažene povijesne  ideologije.

        Hrvatski intelektualci razlièitih provenijencija su u ovom trenutku (kao sto su to bili od pamtivijeka) nezaobilazan èimbenik u kreiranju hrvatske koncepcije, kao i u usuglašavanju koalicijskih partnera. Politièki mandat za politièke pregovore ipak zasigurno moraju imati legitimni politièki predstavnici iza kojih stoje i biraèi i koalicijski partneri. Federalna jedinica može Hrvatima biti blizu, samo ako se politièari i intelektualci istinski odaju spašavanju hrvatskih prava, kao sto je to èinio hrvatski puk u svoje najteže dane.

 

mr. sc. Željko Vukiæ 

Zadnja Promjena ( Srijeda, 27 Svibanj 2009 )
 
« Prethodna   Sljedeæa »
hr de

Otvorena pisma


Pogledajte otvorena pisma poslana svim važnijim osobama politièke scene BiH (Èoviæ, Dodik, Tihiæ, Komarica, Puljiæ, Janša, Tadiæ, Milanoviæ, Lajèak...) na izborniku Politika -> Otvorena pisma ili ovdje.

partneri

Advertisement
© 2024 Forum Terra Tolise
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.