www.terratolis.com     -     forum novih ideja i kritika

Terra Tolis - provincija hrvatske kulture europskog značenja od 1244. godine.

…bogata je tradicija plodne i plavne panonske ravnice - omeđene rijekom Savom, rijekom Bosnom, rijekom Tinjom i planinom na jugu (do Spreče);  prostrana zemlja s obje strane rijeke Tolise, pisane u povijesti kraljevskog ljeta Gospodnjeg 1244...
Te godine daruje hrvatsko- ugarski kralj Bella IV plavnu ravnicu rijeke Tolise (Terru Tolis)... opširnije

Forum ideja i kritika

Naslovnica arrow Politika arrow Kritičke analize arrow Švicarsko - Belgijski primjer za reformu BiH Politološka analiza
Švicarsko - Belgijski primjer za reformu BiH Politološka analiza
      
 

Mr. sc. Željko Vukić             

 

Neodrživo  stanje

 

      Svaka dublja politološka analiza državne tvorbe Bosne i Hercegovine potvrđuje nužnost političke reforme koja se mora tako koncipirati da je većinski akceptiraju sva tri konstitutivna naroda. Sadašnje stanje kaotične državne tvorbe je neodrživo i za europski put  nezamislivo. Blokade sustava i ignoriranje jakih demokratskih čimbenika  pokazuje se  fatalano po zajedništvo. Unitarizam bilo kog oblika je kontraproduktivan. Regionalna rješenja federalnog ustroja Bosne i Hercegovine - na osnovi ekonomskih regija (ma koliko god ih bilo) -  mogu samo ponavljati imperijalističku dominaciju pojedinih etnija, pospješivati majorizaciju i omogućavati  zatiranje slabijih.U suvremenoj Europi  to postaje sve teže izvodivo: primjer Sjevene Irske, Južnog Tirola, Katalonije… Belgija, sa svojih šest državnih reformi u zadnje četiri decenije, pokazuje kako je težak  (ali nezaustavljiv)  process emancipacije manje priznatih etnija u zajedničkoj državi.


     Daytonski ustroj BiH (nastavljen na Washingtonki sporazum Federacije BiH) ne samo da nije ni nakon toliko godina približio posvađane narode, nego je još više povećao nezadovoljstvo, i do te mjere uvjetovao korumpiranost  državnih struktura, da danas Bosna i Herzegovina spada u sam vrh europske korupcijske ljestvice. Komparativna analiza zemalja u sličnoj situaciji, prije svih zemalja u tranziciji, uočljivo ukazuje na karakteristiku bosanskoherzegovačkog političkog ustroja:  njezinu prekompliciranost i nepreglednost, koja je najpogodnije tlo za sve vrste manipulacija. Građanin-glasač kao „control-system“ politike je krajnje marginaliziran i totalno dezorijentiran.

 

Subsidijarni princip i osnove federalnosti

 

    U žestoku raspravu o federalnosti državnog ustroja Bosne i Hercegovine nužno je potencirati najosnovniji demokratski princip formuliran kao princip subsidijarnosti, po kojem je smisleno i pravedno sve zadaće prepustiti nižim političkim razinama  koje su one u stanju uspješno riješiti. Ovaj naziv (prvi put ekspliciran u papinskoj enciklici 1931.) može biti moralna osnova i upadljiva snaga takmičarskog duha saveznih jedinica. Gledano povijesno na bosankohercegovačko društvo, uočljiva je kronična nestabilnost viših političkih razina  - a s druge strane čvsta povezanost i solidarnost općinskih (komunalnih) zajednica (posebno u posljednjim decenijama).  Zato – u  svaku buduću gradnju državnog ustroja, a po principu subsidijarnosti,  neizostavna je uloga bosanskohercegovačkih općina  u sustavu, (kako  je to  uspješno urađeno u federalnoj europskoj  državi  - Švicarskoj).

       Znači: općine (koje su najveća garancija ostvarenja građanskih prava)  ustavno definirati, dovoljno financijski ojačati i prepustiti građanima da referendumima vrše korekturu granica, ujedinjavanje i cjepanje (naravno uvijek u međuetničkom sporazumu). Izborni prag za Općinsko vijeće treba vratiti na 5 %, a vratiti i obavezni natpolovični izbor načelnika općine (po potrebi u drugom krugu). Općinama pripada i najvažnija  uloga pri kreiranju srednje razine (ključne u federalnim državama).

        Federalnost se u politološkim analizama najčešće povezuje s povijesnom samostalnošću pojedinih saveznih jedinica ili s višenacionalnošću određene državne tvorbe (konsocijacija). Nacionalnost -  ili etnički identitet - u političkoj teoriji  je pojam s velikom lepezom značenja. Veliku operativnost dobiva pojam ako se bazira na kulturnom značenju, kao borbi za kolektivno priznanje „povijesnog pamćenja“ . U Bosni i Hercegovini je evidentna  različitost triju etničkih grupa, kao i njihovo različito povijesno pamćenje. Sve tri nacionalne grupacije imaju svoju povijesnu konstitutivnost, kao i u novije vrijeme, i  svoju afirmiranu autonomnost,  tako da bi bilo koja ignorancija federalnosti (nacionalnosti) imala još jedan  fatalan propust. Sve tri etnije povezuje nužnost, s jedne strane – “očuvanja svog povijesnog pamćenja”, a s druge - formiranja efikasne državne zajednice sposobne za što brži  ulazak u Europsku uniju. U vremenu globalizacije i nezaobilazne europske integracije, svako gubljenje vremena je dodatno kažnjavnje revnih građana, kao što je i svako naredno eksperimentiranje političkim sustavom samo još jedno produžavanje „balkanskog sindroma“. Jedino - s demokratski ustrojenom  pravnom državom u Europskoj uniji - građani BiH imaju priliku ostvariti svoje iskonske težnje: blagostanje i kulturni identitet.

 

Kakva Bosna i Hercegovina je prihvatljiva za Europsku Uniju

 

    Bosna  i Hercegovina kao zemlja ima “najsloženiji politički sustav u Europi”,  ustrojen prema 14 ustava, sa 14 zakonodavnih tijela, 14 vlada, i preko 200 ministarstava na 5 razina. Švicarska ( s 26 kantonalnih jedinica) ima tri razine i samo 7 ministarstava. Sve ključne državne stvari u njoj rješava Savezni parlament ili svenarodni referendum. Belgija, zemlja od izuzetne važnosti za Europsku Uniju, sa svojim najnovijim reformama uveliko je zakomplicirala svoju državnu strukturu (ima 3 autonomne regije i 3 jezične zajednice),  ali funkcionira kao svijetli primjer iznalaženja konpromisa među različitim etnijima. Za “podijeljenu i nestabilnu Bosnu i Hercegovinu” međunarodna zajednica dijagnosticirala je “glavne probleme” u presudi “Sejdić-Finci”, kao i u realizaciji “Mape puta” za stjecanje kandidatskog statusa u EU. Kandidatura je, naravno, samo uvod. Za stvarni pomak u rješavanju višestoljetnog problema BiH (politološki gledano) nužno je  uvažavati sve glavne demokratske čimbenike i tražiti rješenja u izmjenama  međunarodno verificiranih ugovora, prije svih: Washingtonskog sporazuma1994.,  i po mogućnosti, Daytonskog sporazuma 1995.

 

    Ključni problem (po konstataciji najvećeg broja znanstvenika i političara)  je u većem bh entitetu - Federaciji  - koji ne samo da ubrzano osiromašuje svoje građane, nego polako ali sigurno tone u kaos i društvenu depresiju. Federalne institucije su u paralizi, korupcija i nepotizam su u punom cvatu. Majorizacija i upadljivo neuvažavanje manjeg (hrvatskog) washingtonskog partnera doveo je kompletno u pitanje Washingtonski sporazum (supotpisnici su SAD i Republika Hrvatska). Umjesto da se napravila federacija dvaju (vele)kantona s referendumskim pravom svih funkcionirajućih  općina,  -  i dvodomni legitimni parlament -  s  općinama kao izbornim jedinicama, napravljena je “luđaka košulja” za dva federalna naroda. (Treći – srpski  narod -  je u Daytonu isforsirao maksimalnu distanciju spram takove Federacije.)

     Za razliku od znanstvenika koji propagiraju dodatni hrvatski entitet - dokle god postoji entitet za srpski narod - lucidniji znanstvenici zahtijevaju hrvatski nacionalnopolitički cilj zasnovan na vlastitom legitimitetu i političkom realitetu u vidu vlastitog (vele)kantona unutar Federacije (Zajednicu hrvatskih općina -  pored Zajednice bošnjačkih općina). Legitimitet hrvatskih općina je realan zalog svih narednih politika za suverenost konstitutivnog naroda, a njihov diskontuitet garant je strateškog saveza s bošnjačkim narodom za buduća vremena. Suverenost (konstitutivnost) koja mu je garantirana u Daytonu je alfa i omega svih aktualnih politoloških rasprava. U završnoj fazi pregovora s EU,  argumentacija i ostvarenje hrvatske konstitutivnosti može biti relevantno i za Republiku Srpsku  -   koja bi (eventualno)  mogla  i pristati da se „ujedine“   -  državna (konfederalna) i federalna razina - u moguću Saveznu državu  Bošnjaka, Srba  i  Hrvata. Tada bi se dodatno uveliko pojednostavila državna tvorba BiH.

      Oktroirane ustavne promjene ishitrenih  “komisija”, trojanski složenih “regija”, “građanska država“ na cijeloj teritoriji -  samo su nastavak povijesnih iskušenja napaćenog puka i križnih postaja, kojih je bilo i previše u povijesti…

 

Facit:

 

    Dubinska znanstvena analiza dviju najsličnijih država Europe (Švicarske i Belgije) može Bosni i Hercegovini u ovo vrijeme predložiti funkcionalni državni ustroj  koji je može uspješno uvesti u  Europsku Uniju:  - Zemlja Bosna i Hercegovina može biti članica EU kao “Savezna država  triju konstitutivnih naroda” (s dva entiteta), od kojih se “problematični“ veći dio (Federacija), treba čim prije reformirati u Federaciju dvaju nacionalnih  (vele)kantona. ( Drugu fazu uređenja „kompletne“ Savezne države BiH može „odraditi“  Europska Unija u samoj pristupnoj fazi.)

     Vele)kantoni (Zajednica Bošnjačkih općina i Zajednica hrvatskih općina) trebaju biti   koncipirani na osnovu referenduma općina s nacionalnim većinama (ili odglasovani dvotrećinskom većinom u Općinskim vijećima).

-        -  (Vele)kantoni imaju iste ovlasti i obaveze kao dosadašnji pojedinačni  kantoni u Federaciji BiH.

-        -  (Vele)kantoni imaju jednodomni kantonalni parlament: Kanton hrvatskih općina ima 60 zastupnika, a Kanton bošnjačkih općina 90 zastupnika  -  biranih po većinskom principu, tako da općine (spram broja glasača)  biraju 1-3 zastupnika.

-         - (Vele)kantoni imaju Premijera (biranog na četiri godine u direktnom izboru) i Kantonalnu vladu (ministre kantonalnih ministarstava),  koje na prijedlog Premijera potvrđuje Kantonalna skupština.

-     - (Vele)kantonalne skupštine imaju kopetenciju biranja i potvrđivanja svih nacionalnih predstavnika na sve paritetne funkcijeu Federaciji, pa tako i člana predsjedništva u Predsjedništvo BiH.

-         - (Vele)kantonalne skupštine  mogu svojom natpolovičnom većinom deblokirati svaku blokadu svog nacionalnog kluba u Predstavničkom domu - i istom natpolovičnom većinom svaku nacionalnu blokadu u Domu naroda Federacije BiH.

 

Federacija Bošnjaka i Hrvata ima dvodomni parlament:

     Predstavnički dom (98poslanika) i Dom    naroda (41 izaslanik).

 

-         -  Predstavnički dom:  Zajednica bošnjačkih općina bira direktno 58 poslanika, Zajednica hrvatskih općina bira 29 poslanika, a  srpske općine i “Ostali”  biraju 11 poslanika  -  i to  tako da  općine (ili skup susjednih manjih općina)  budu izborne jedinice. (Preglednost, odgovornost i moguća smjena neučinkovitih poslanika  garant su stvarnog demokratskog sustava.)

-      - Sve odluke se donose nazočnom dvotrećinskom većinom Doma -  ili natpolovičnim većinama u oba Kluba: u Klubu bošnjačkih poslanika (30),  i Klubu hrvatskih poslanika (15).

 

-        - U Dom naroda  -  obje Kantonalne skupštine šalju po 17 izaslanika, a 7 izaslanika biraju srpske općine u Federaciji -  i “Ostali”.

-             -  Oba Doma su ravopravna, s tim što Predstavnički dom zajedno s Premijerom Federacije i resornim ministrima priprema i donosi zakone, a Dom naroda (osim sudjelovanja u pripremi zakona) potvrđuje zakone.

-          -  Sve odluke se donose nazočnom dvotrećinskom većinom Doma naroda   i dodatnom potvrdom natpolovičnih većina: u Klubu bošnjačkih izaslanika (9),  i Klubu hrvatskih izaslanika (9).

-        -  Predsjednika Federacije biraju oba Doma pojedinačno  -  dvotrećinskim  većinama ili nadpolovičnim većinama u Klubovima, a isto ga tako  mogu  i smijeniti. Funkcija je rotirajuća, kao i mjesta Predsjednika (i dopredsjednika) Domova.

-         -  Federalnu izvršnu vlast vrši  Premijer Federacije  - direkto biran na četri godine -  s koalicijom u oba (vele)kantona -  i  s dva dopresjednika (jednog  -  iz drugog saveznog naroda i jednog iz “Ostalih”). Svaku blokadu zakona u Poslaničkom domu ili Domu naroda Premijer mora osobno pokušati razriješit:  u kantonalnim skupštinama, putem Ustavnog suda ili putem referenduma.

-      - Premijera Federacije bira Poslanički dom na prijedlog Predsjednika Federacije -  na osnovi izbornih rezultata -  a potvrđuje ga Dom naroda. Premijer se bira, i može se smijeniti, izglasavanjem nepovjerenja dvotrećinske većine u Poslaničkom domu ili  natpolovične većine u oba nacionalna kluba Poslaničkog doma (bošnjačkom i hrvatskom)  -  ali samo ako je pripremljena uspješna parlamentarna zamjena (parlamentarno rješenje SR Njemačke).

 

Konsenzusna demokracija, autonomija segmenata, akomodacija nacionalnih predstavnika i stvaranje velike koalicije politološka su rješenja za kriznu državnu tvorbu BiH.


Zadnja Promjena ( Srijeda, 20 Veljača 2013 )
 
« Prethodna   Sljedeća »
hr de

Otvorena pisma


Pogledajte otvorena pisma poslana svim važnijim osobama političke scene BiH (Čović, Dodik, Tihić, Komarica, Puljić, Janša, Tadić, Milanović, Lajčak...) na izborniku Politika -> Otvorena pisma ili ovdje.

partneri

Advertisement
© 2024 Forum Terra Tolise
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.